Uzman Psikolog & Aile Danışmanı

Hayatı Yaşa..


BLOG


  • Tükenmişlik, aşırı miktarda ve uzun süreli strese maruz kalma sonucunda ortaya çıkan duygusal, zihinsel ve fiziksel yorgunluk, bitkinlik halidir. Kişi kendisini tekrarlayan baskı altında ezilmiş ve sürekli gelen istekleri karşılamaz durumda hissettiğinde ortaya çıkar. Stres devam ettikçe kişi söz konusu olaylara olan ilgisini ve motivasyonunu gittikçe kaybeder.


  • Terapiye başvuran çiftlerin çoğunlukla bilmek istediği bir şey vardır: Çiftlerin en sıklıkla karşılaştıkları problem nedir? Bazıları cevabın finansal anlaşmazlıklar ya da cinsel sorunlar olduğunu düşünür. Her ikisi de ilişkilerde çok görülen mücadele alanları olmakla birlikte, aslında altta yatan çok daha önemli bir problemin habercisidirler. Çok sık edilen kavgalar, ilişkilerin kötüye gitmesinin başka bir nedeni olarak görülür ancak bu görüş de genellikle gerçeği yansıtmaz.


  • Çift terapisini nasıl başarılı sonuca ulaşır? 6 aylık bir danışmanlığın sonunda yıllarca kabus gibi süren ilişkilerden mutlu ve sağlıklı ilişkilere geçiş yapan çiftler tanıdım. Çoğu zaman, çift terapiye geldiğinde sorunlarıyla en az bir yıldır mücadele etmeye çalışmış ya da sorunlarını uzun süredir görmezden gelmiş olur. Terapi genellikle son çare olarak görülür.


  • Zehirli arkadaşların pek çok farklı çeşidi olabilir. Arkadaşlık ilişkisine katkılarından çok kendilerine aldıkları olanlar, sürekli şikayet edenler, enerjinizi tüketenler…genellikle bu kişilerle zman geçirdikten sonar kendinizi yorgun, bitkin hissedersiniz. Siz de zehirli bir arkadaşınız olduğunu düşünüyorsanız bu kişiyle görüştükten sonar kendinizi nasıl hissettiğinizi bir düşünün. Eğer aklınıza gelen kelimeler tükenmiş, bitkin, yorgun, moralsiz, değersiz hatta depresif ise evet bu kişi sizing için zehirli olabilir. Hayatınızdaki zehirli arkadaşları belirlemek çok zor olmasa da bu durumla ilgili ne yapacağınıza karar vermek ve uygulamaya geçirmek oldukça zordur.


  • “Yakışıklı prens ve güzel prenses evlenmişler ve sonsuza dek mutlu yaşamışlar...” masallar hep böyle biter değil mi? Bundan sonrasında neler olduğundan kimse bahsetmez. Acaba prens ve prenses hiç kavga etmezler mi? Kayınvalidesi prensesi hiç sinir etmez mi? Prens hiç yıldönümlerini unutmaz ve prenses bu yüzden surat asmaz mı? Çocukları varsa eğer, ebeveynlik tarzları konusunda anlaşmazlık yaşamazlar mı?


  • Evlilikler her zaman başarılı bir şekilde devam etmeyebilir ve sona ermesi gerekir. Boşanmak da evlilik kadar doğal bir olaydır. Evliliğin sona ermesi kimi zaman rahatlatıcı olabilirken kimi zaman da oldukça stresli bir süreç olabilmektedir. Boşanma kararını veren çiftler, suçluluk, öfke, korku, utanç, endişe gibi acılı ve zorlu birçok duyguyla başetmek durumunda kalabilirler. Çocuklu ailelerin boşanması durumunda bu stres genellikle daha da yoğun olarak yaşanır.